Turnaj 2006

Príprava Absolvententurnieru 2006, začala, čuduj sa svete, ešte pred uskutočnením ročníku 2005. Už vtedy sa totiž začala rodiť nová vizáž webstránky turnaja, ktorej uverejnenie malo odštartovať “sezónu” 2006. Tradičný “pozývací mail”, rozposlaný tímom vo “veľkonočný utorok”, nebol teda pozvánkou iba na turnaj, ale aj na nový web.

from: erik adamciak
sent: 18. apríla 2006 9:20
to: dusan zachar, martin krupan, oliver felszeghy, martin kadrliak, rasto vodrazka, jozo korec, michal kianicka, michal valiga, peter kadvan a i…
subject: futbalovy turnaj absolventov gymnazia bilikova

Zdravim absolvent,

rovnako ako po minule roky, aj v r. 2006 sa bude pokracovat v tradicii futbaloveho Turnaja Absolventov gymnazia Bilikova. Cas uskutocnenia v poradi uz stvrteho rocnika jeho novej generacie sa blizi, a preto ta tymto mailom oficialne pozyvam na prebudovanu webstranku venovanu turnaju, ktoru najdes na (starej znamej) adrese http://www.oktava.mbit.sk/fussballturnier.

Okrem toho ti oznamujem, ze termin konania Absolvententurnieru je predbezne stanoveny na sobotu 10. juna, tyzden pred predcasnymi parlamentnymi volbami (co prakticky znemoznuje jeho posunutie na 17.6.). Ako obvykle je mozne tento termin este upravit, ak sa na tom zhodne velka cast zucastnenych.

Prihlasit tim sa bude dat, rovnako ako minuly rok, vyhradne prostrednictvom formulara na to urceneho, ktory najdes na webstranke (http://www.oktava.mbit.sk/fussballturnier/prihlasenie.php). Deadline je stanovena na pondelok 22. maja 2006, necele tri tyzdne pred turnajom (ale cim skor, tym lepsie). Vtedy by mal byt jasny presny pocet zucastnenych timov a teda aj cas zaciatku (opat pohybujuci sa okolo 9.00 – 10.00). Podrobne rozpisy zapasov, rozdelenie do skupin a ostatne nalezitosti ti budu zaslane (a uverejnene na webstranke) po tomto datume…

Hrat sa bude pravdepodobne, aj napriek viacerym novym ihriskam s umelou travou kade-tade po Bratislave, na tradicnom asfaltovom pri gymnaziu Bilikova. Ak by sa nasiel dobrovolnik, ktory by so skolou dohodol spristupnenie satni a sprch, bolo by to super, po mojich zlych skusenostiach z minula to ale nevidim ruzovo. Moznostou je aj objednanie chemickeho wc, ktore viacerym minuly rok chybalo. Dohodnut sa mozeme (aj na inych otazkach) na diskusnom fore (http://www.oktava.mbit.sk/fussballturnier/forum).

Dalsie info, najma pre tych, ktori sa zucastnia turnaja poprvykrat (pravidla,…) najdes na spominanej webstranke. Tu budu aj neskor uverejnovane novinky z priebehu jeho pripravy (konkretizovanie terminu, pocet prihlasenych timov a pod.)

A ako obvykle, po vyhlaseni vitaza sa hromadne presuvame do nedalekeho nemenovaneho podniku… 🙂

Zdravi, vsetko dobre zela a na vzajomne stretnutie na turnaji sa tesi

Erik Adamciak
organizator a webmaster
(Oktava A 2002 alias Mad Dogs)
P.S. Ak mas tu moznost, preposli tento mail nielen svojim spoluhracom z timu, ale aj ostatnym, o ktorych si myslis, ze by mali zaujem sa turnaja zucastnit… Tento mail bol zaslany zastupcom (a teda informovane by mali byt timy) tychto maturitnych tried: 4.A a B 1994, 4.A 1997, 4.A 1999, OkA 2000, OkA 2001, 4.A 2001, OkA 2002, 4.A a B 2002, OkA 2003, 4.A 2005 a 4.A/OkA 2006.

Aj keď sa dlhú dobu zdalo, že sa na turnaji zúčastní iba šesť tímov (až sa začal pripravovať rozpis zápasov pre boje v jedinej skupine), krátko pred vypršaním lehoty sa stihli prihlásiť ďalšie tri. Navyše sa ešte neskôr ozvalo aj desiate družstvo, ktoré bolo tiež (po krátkom váhaní) prijaté do partie… Konečný počet prihlásených tímov sa tak vyšplhal na pozoruhodné číslo desať: AB 94 Old Stars prišli pokračovať v ziskoch trofejí; BilíkovaStreet Boys chceli nadviazať na pozitívny trend z predchádzajúcich ročníkov; FC 43, ktorí sa minule nedostavili, plánovali svoju neúčasť patrične nahradiť; Mach 3 mali za cieľ prekonať smolu a spraviť posledný úspešný krok; Hovädá, alias bývalí A.C.A.B., zmenou mena chceli nastoliť novú éru; Mad Dogs túžobne očakávali prvú výhru; Lopušné Pažite mienili po minuloročnom neúspechu opäť zaútočiť na prvú priečku; Sunny Boys 2005 chceli dokázať, že dokážu vyhrať aj inak ako kontumačne a nováčikovia Kasha Masters o sebe tvrdili (ako to už býva), že ich cieľom je turnaj vyhrať. Draci Erica Cantonu, doplnení naozaj v poslednej chvíli, určite nechceli byť iba do (okrúhleho) počtu… Účastníci Absolvententurnieru 2006 boli teda natretíkrát rozdelení, tentoraz do dvoch skupín (predtým sa uvažovalo okrem jednej aj o troch), na nasadenie vplývali nielen predošlé úspechy, ale aj napríklad očakávania súčasnej výkonnosti a i. Všetko bolo čo možno najviac podriadené objektívnosti. Celkový počet zápasov dosiahol číslo 24, čo znamenalo nutné skrátenie doby trvania zápasu na 2×10 minút…

skupina a

V “Áčku” sa stretli súperi z predchádzajúceho finále: AB 94 Old Stars a BilíkovaStreet Boys, doplnení o ďalšie dva tímy, ktoré sa zúčastnili všetkých predchádzajúcich ročníkov nového Turnaja Absolventov – Hovädá (alias bývalí A.C.A.B.) a Mad Dogs. Piatym tímom boli nováčikovia Draci Erica Cantonu. Dramatické boje v skupine vyústili k zložitým kalkuláciám o tom, komu sa podarí postúpiť do semifinále: Tri tímy skončili s rovnakým počtom bodov, musela teda rozhodovať tabuľka zo vzájomných zápasov. Najlepšie v nej skončili Draci Erica Cantonu so štyrmi bodmi za výhru a remízu, nasledovaní BilíkovaStreet Boys, ktorí v predposlednom zápase skupiny zdolali ďalšieho kandidáta AB 94 Old Stars, čím získali postup z druhého miesta. Víťazi ročníkov 2004 a 2005 a finalisti z roku 2003 teda tentokrát nepostúpili zo skupiny. Všetko by však mohlo dopadnúť úplne inak keby posledný zápas Hovädá “neskrečovali” (kontumačná prehra 0:3 s Mad Dogs). Ak by tento zápas vyhrali, mali by sedem bodov hneď štyri tímy, zo vzájomných zápasov by každý z nich mal 4 body. O víťazovi skupiny, druhom postupujúcom a dvoch smoliaroch by tak rozhodovalo iba skóre…

<TODO: TABULKA>

skupina b

Skupina B mala v mnohých ohľadoch podobnú štruktúru ako skupina A (následok zvoleného spôsobu zadelenia): Favoritmi boli Mach 3 a Lopušné Pažite, prekvapenia sa však čakali aj od FC 43, Sunny Boys 2005 a debutantov Kasha Masters. Takisto vývoj v tejto skupine sa v mnohom nelíšil od vývoja v skupine A – jeden outsider a štyria kandidáti na postup, rozhodnutia v posledných kolách, rovnaký počet bodov prvého a druhého… Pred každým zápasom sa intenzívne prepočítavali jednotlivé možnosti bodového zápisu a ich dopad na postavenie družstva v tabuľke. Nakoniec lepšie “matematické” schopnosti prejavili skúsení Mach 3, do semifinále sprevádzaní “tímom najlepších strelcov” Kasha Masters. Mrzieť môže tretie miesto Sunny Boys 2005, ktorí v konečnom dôsledku, napriek tomu, že neprehrali jediný zápas, skončili v druhej polovici celkovej výsledkovej listiny. Keďže ani Lopušné Pažite nepostúpili zo skupiny, do semifinále sa neprebojoval ani jeden z predchádzajúcich držiteľov pohára. FC 43 po troch prehrách (a bohvieakom príhovore konkurenčných tímov 🙂 aspoň ziskom svojho jediného bodu na turnaji výrazne prehovorili do poradia (a postupu) ostatných družstiev.

<TODO: TABULKA>

play-off

Do semifinále postúpili Draci Erica Cantonu (Oktáva A a B 2006) a BilíkovaStreet Boys (4.A 1999) zo skupiny A, zo skupiny B to boli Mach 3 (Oktáva A 2001) a Kasha Masters (Oktáva C 2006). Polovicu teda tvorili tímy nováčikov a druhú polovicu tí, ktorí v minulých rokoch neuspeli vo finále. Presne rovnaké dvojice mali aj semifinálové zápasy. Zatiaľ čo v prvom, medzi rovesníkmi z maturitných tried roku 2006, sa rozhodlo “už” v predĺžení, v druhom zápase rozhodovali až penalty. Po premenení prvých štyroch pokusov strelec Machu 3 svoj pokus premenil, zástupca BilíkovaStreet Boys však nie – trafil brvno. Svoj náskok dokázal Mach 3 aj pri ďalšej strele obhájiť a šance BilíkovaStreet Boys na postup sa tým rapídne znížili. Rozhodnutie na seba nedalo dlho čakať – štvrtý pokus 4.A 1999 bol brankárom vyrazený a penaltový rozstrel skončil 4:2 v prospech Oktávy A 2001.

Do finále teda po dvoch rokoch postúpili Mach 3, súperom im boli Draci Erica Cantonu. Predtým sa však v “malom finále” stretli menej šťastní účastníci play-off. Kvôli postupujúcej dennej dobe a únave zúčastnených sa uvažovalo o zrušení zápasu o tretie miesto – nakoniec sa síce odohral, no charakterizovala ho viditeľná rezignácia krátko predtým nešťastne vyradeného tímu BilíkovaStreet Boys. Výsledok 2:0 v prospech Kasha Masters však nie je nazaslúžený. Finále sľubovalo dramatickú bitku, no nakoniec bolo všetko inak: Mach 3 dvomi gólmi položili Drakov Erica Cantonu na kolená a tí sa už nezmohli na viac ako na úlohu štatistu v zápase, ktorý bol nielen najvyššou výhrou na turnaji, ale aj zápasom s najväčším počtom gólov. Hattrickom Rasťa Vodrážku sa Oktáve A 2001 podarilo zmazať fiasko, ktoré tento tím útržil vo finále pred dvoma rokmi (prehra s AB 94 Old Stars 0:4) a porazila Oktávu A a B 2006 rozdielom triedy 5:0.

<TODO: TABULKA>

výsledky a výhľady

Pohár Bilíčcup získal, po rokoch úpornej snahy, tím Mach 3, možno aj vďaka tomu, že sa poprvýkrát vyhol vzájomnému zápasu s AB 94 Old Stars. Na druhom a treťom mieste sa umiestnili nováčikovia z maturitných tried – Draci Erica Cantonu a Kasha Masters, plní energie a neviazaní rešpektom k ostatným súperom. Podarilo sa im dosaihnuť najlepšie výsledky debutujúcich tímov v histórii turnaja. BilíkovaStreet Boys sa nepodarilo nadviazať na pozitívny trend z predchádzajúcich rokov, zaznamenali si však dôležité víťazstvo nad obhájcom titulu. Pre AB 94 Old Stars to bola prvá prehra od začiatku štvorročnej existencie turnaja, prehra, ktorá znamenala ústup zo slávy – minimálne na jeden rok. Sunny Boys 2005, ktorí rok predtým dvakrát podľahli súperovi a zaznamenali iba kontumačnú výhru, tentokrát patrili k tím lepším a aj keď nepostúpili zo skupiny, môžu byť spokojní – ani jedna prehra. Postupný pád Lopušných Pažití z priečky, ktorú vybojovali na prvom turnaji v roku 2003, pokračoval aj tento rok, po štvrtom mieste prišlo siedme… Hovädá, bývalí A.C.A.B., zmenou mena neprivolali zmeny iného charakteru vo forme postupu zo skupiny. Keby však nevzdali posledný zápas, mohlo všetko dopadnúť úplne inak… Dva z troch cieľov Mad Dogs sa aj napriek nelichotivému deviatemu miestu podarilo splniť – gólové suchoty sa skončili a tím dokonca zaznamenal svoju prvú výhru (i keď kontumačnú :). Vylepšiť konečné umiestnenie sa síce nepodarilo, opäť však nie sú poslední. Tým posledným sa totiž nakoniec stali FC 43, iba málo chýbalo, aby to dopadlo ešte horšie ako keď sa nezúčastnili ročníku 2005…

# tím záp. vyh. rem. preh. body g+ g-
1. Mach 3 6 3 2 1 11 8 3
2. Draci Erica Cantonu 6 3 1 2 10 7 9
3. Kasha Masters 6 3 1 2 10 10 5
4. BilíkovaStreet Boys 6 2 2 2 8 6 6
5. AB 94 Old Stars 4 2 1 1 7 4 3
6. Sunny Boys 2005 4 1 3 0 6 6 3
7. Lopušné Pažite 4 1 2 1 5 3 3
8. Hovädá 4 1 1 2 4 2 5
9. Mad Dogs 4 1 0 3 3 5 7
10. FC 43 4 0 1 3 1 2 9

Premenlivé počasie (človek sa iba málokedy spáli a zmokne v ten istý deň), množstvo zranení (podvrtnutý členok, tržná rana, odreniny a natiahnuté svaly…), zbytočné konflikty (účastníci turnaja vs. rozhodcovia vs. “miestne združenia”) – to boli niektoré z “nefutbalových” determinantov vývoja Absolvententurnieru 2006. Medzi tie futbalové určite patria vysoká účasť (aj napriek počasiu), množstvo napínavých zápasov a prekvapivých výsledkov. Opäť sa zaznamenalo určité zlepšenie z organizačnej stránky, rovnako sa však odhalili medzery, ktoré bude treba v dohľadnej dobe riešiť. Spomeniem problematiku jedného cudzinca v tíme, spájanie tried, zameranie na bilingválov, počet účastníkov vs. doba trvania, miesto konania, rešpektovanie osoby rozhodcu, deľba povinností atď… Potvrdil sa vzrastajúci význam Turnaja Absolventov gymnázia Bilíkova ako športovo-spoločenskej udalosti. Aj napriek dvom grilom 🙂 sa ukázala skôr prevaha športovej než spoločenskej charakteristiky, v budúcnosti sa snáď tento hendikep vyrovná. Prínosom ročníku 2006 bolo pochopiteľne aj zostrojenie novej webstránky, ktorá mala lepšiu perspektívu do budúcnosti ako jej predchodca. Aj vďaka tomu bol futbalovému Turnaju Absolventov gymnázia Bilíkova udelený fiktívnou Asociáciou Organizátorov Turnajov Absolventov (AORTA) čestný titul “Najvýznamnejší turnaj absolventov na Slovensku” :). S vynikajúcim pomerom kvalita-cena súperí aj s ostatnými amatérskymi i profesionálnymi turnajmi nielen v našej vlasti ale aj v okolitých štátoch… 🙂