Turnaj

pár slov o turnaji absolventov

Čo to vlastne je futbalový Turnaj Absolventov gymnázia Bilíkova? Prečo vznikol? Pre koho je určený? Aký má zmysel?…

To sú niektoré otázky, na ktoré by nasledovné riadky mali ako-tak odpovedať. Netreba sa však dať pomýliť, odpovede budú zavádzajúce, neúplné a možno klamlivé – nie je totiž také ľahké zadefinovať to množstvo stimulov, ktoré účastníkov turnaja motivujú k tomu, aby sa na Absolvententurnieri zas a znovu zúčastnili.

Futbalový Turnaj Absolventov gymnázia Bilíkova, zvaný tiež Absolvententurnier, je, ako samotný názov napovedá, futbalovým turnajom absolventov gymnázia Bilíkova :). Ak necháme žarty bokom, tak zistíme, že sa dá definovať aj trošku obšírnejšie: súťažno-športovo-spoločensko-zábavno-telovýchovno-kultúrno-oddychová akcia, ktorá sa koná každoročne na asfaltovom ihrisku pri gymnáziu Bilíkova 24 v Bratislave-Dúbravke (teda už to vlastne ani nie je pravda, keďže od roku 2007 sme kvôli nevyhovujúcim podmienkam museli zmeniť miesto konania – ale berme to symbolicky…). Má už viac ako desaťročnú, čiastočne prerušovanú, no neustále pretrvávajúcu tradíciu, ktorá by pri priaznivej konštelácii hviezd mohla vydržať ešte niekoľko (desiatok, stoviek, tisícov a viac) rokov. Aj keď to samotný názov uvádza, Turnaj Absolventov nie je vo futbale – počtom hráčov a veľkosťou ihriska sa totiž blížime skôr k tzv. malému futbalu. V každom prípade však hráči testujú a ukazujú svoje futbalové schopnosti a zručnosti (niekedy možno neschopnosti a nezručnosti 🙂 …

Kto sa turnaja môže zúčastniť? Absolvententurnier je v prvom rade určený absolventom, ako inak, gymnázia Bilíkova, no dvere sú otvorené aj pre súčasných maturantov, ktorý síce vo väčšine prípadov majú “skúšku dospelosti” v termíne konania turnaja už za sebou, no formálne stredoškolské vzdelanie ešte neukončili (nie sú teda absolventi). Netreba zdôrazňovať, že sa ho ľubovoľný príslušník menovaných skupín môže zúčastniť bez ohľadu na jeho rasu, vierovyznanie, národnosť, sexuálnu orientáciu, oblúbený šport a tak podobne, vyzdvihnúť by sa snáď zišlo len to, že sa ho rovnako ako mužská časť populácie môže aktívne zúčastniť aj tá nežnejšia polovica. Vďaka nízkemu podielu tejto veľmi atraktívnej cieľovej skupiny na počte účastníkov turnaja, je účasť družstiev s takýmto zložením viac ako vítaná. Ďalšími, z časti pasívnymi (nehrajúcimi) účastníkmi môžu byť (sú): bývalí profesori (profesorky), druhé polovičky (partnerky a partneri), potomstvo (prvej i druhej generácie), rodičia (rovnako), domáce zvieratá (strela jedovatá, finta prefíkaná, gól víťazný a podobne), talizmany (muž pribitý na kríži, strieborný obojok, plyšová príšerka, kočičí pracka, rýchly šíp a ďalší), osoby bez fyzickej existencie (duchovia napr. Georgea Besta či Petra Dubovského, alebo iné spriaznené duše (aj bicyklové)) a v neposlednom rade jedlo, pitie a iné hmotné a nehmotné predmety bez bližšej špecifikácie. Jedinou podmienkou je, že ak sa chcú zapojiť do hry, musia rešpektovať pravidlá turnaja…

Keď už vieme, čo to turnaj je a pre koho je určený, môžeme sa zaoberať jadrom veci – PREČO existuje.

Hodiny (chlapčenskej) telesnej výchovy na gymnáziu Bilíkova boli charakteristické vysokým (relatívne závislým od vyučujúceho) podielom hrania futbalu na celkovej výučbe, čo znamenalo viac-menej to, že aj človek, ktorý dovtedy vzťah k futbalu nemal, chtiac-nechtiac si ho musel vybudovať. V nadväznosti na získanie tejto relácie a ukončenie štúdia na spomínanej škole, mnoho ľudí pociťovalo akútny nedostatok “vybláznenia” sa na ihrisku s loptou pri nohe, a hľadalo možnosť, ako svoju túžbu uspokojiť. Poniektorím sa podarilo zozbierať ľudí a financie na vstúpenie do “profesionálneho” sveta, iní úspešne pokračovali na univerzite či kopali do kože pri iných príležitostiach. Tí (menej) šťastní potlačili svoj pud náhradnými alternatívami – sex, drogy, rokenrol a iné prasačinky čiastočne vystriedali zlomené nohy, odreté kolená, vyvrtnuté členky a eufóriu zo strelenia gólu. Všetkým týmto činnostiam však niečo chýbalo. Rivalita, reálnosť úspechu, kolegializmus, dobrí spoluhráči (ktorí z času na čas aj prihrajú a nesnažia sa prejsť celým ihriskom sami), známe tváre, známe miesta, pohoda… A preto sa v roku 2003 (a pravdepodobne tomu podobne bolo aj v rokoch 1994-1995) začalo s organizáciou (nového) Turnaja Absolventov. Akcie, ktorá má za úlohu nielen určiť najlepší futbalový tím spomedzi absolventských ročníkov, umožniť zúčastneným do sýtosti si zabehať a hlavne zahrať obľúbený šport (navyše “seriózne” o trofej – pohár “BilíčCup”), ale aj podporovať utužovanie vzťahov vnútri tímov i medzi nimi, vytvárať určité zoskupenie/združenie absolventov gymnázia Bilíkova a okrem iného poskytnúť účastníkom jeden deň do roka, vymykajúci sa zažitému stereotypu, na ktorý sa môžu dlhodobo tešiť.

Je naozaj otázne, či je turnaj vnímaný takto, či spĺňa svoje úlohy, či má vôbec zmysel… V každom prípade však je tu a ak sa nič nezmení tak tu aj bude (pochopiteľne). Možno každý, kto sa ho zúčastní, má iný dôvod prečo tak robí, ale v konečnom dôsledku je významnejšia jeho fyzická prítomnosť ako pohnútky k nej vedúce. Preto ostáva dúfať, že bez ohľadu na to, čo ťa motivuje, pri najbližšej príležitosti zbalíš svoje kopačky, dres a trenírky, zásobíš sa tekutinami, náladou a kondíciou a prídeš navštíviť futbalový Turnaj Absolventov gymnázia Bilíkova…

Bez ohľadu na to, či sa rozhodneš Turnaja Absolventov zúčastniť, dúfam, že ti tento web pomôže utvoriť si predstavu o tom, o akú akciu sa jedná a želám ti veľa úspechov a iných pozitívnych atribútov v živote… 😉

Erik Adamčiak (Oktáva A 2002)